Rozważasz coaching i zastanawiasz się, jak wyglądają takie spotkania? Czym jest wstępna sesja coachingowa i dlaczego jest ważna? Co dzieje się na sesjach coachingowych? Zapraszam do lektury.
Co to jest wstępna sesja coachingowa i czemu służy?
Pierwszą sesję coachingową zawsze poprzedza tzw. sesja „0”, czyli wstępna. To krótkie, zwykle ok. 30 minutowe spotkanie, podczas którego coach(ka) i coachee nieco się obwąchują. U mnie ta sesja jest bezpłatna i najczęściej poprzedza wykupienie usługi coachingu.
W trakcie krótkiej rozmowy on-line (na Zoom) mamy możliwość:
Jeśli temat "nadaje się" na coaching, a oczekiwania wpisują się w ramy coachingu, wówczas ustalamy zasady współpracy, czyli negocjujemy kontrakt (zbiór zasad organizacyjno-logistycznych) na nasze spotkania. Na pierwszej sesji coachee pojawia się z wykonanym ćwiczeniem dotyczącym ustalenia celu generalnego na proces coachingowy (krok ten pomijamy w przypadku pojedynczej sesji).
Jak wygląda sesja coachingowa?
Każda sesja ma swoją określoną strukturę, czyli pewne ramy, których pilnuje coach(ka). Mamy zatem początek, rozwinięcie i zakończenie. Nad przebiegiem sesji czuwa zawsze coach(ka). Sesja zwykle zaczyna się od ustalenia celu na to konkretne spotkanie. Jeśli sesja wchodzi w skład procesu coachingowego, wówczas dodatkowo:
W trakcie sesji coach(ka) najczęściej sprawdza, na ile coachee ma poczucie, że przybliża się do realizacji celu na dane spotkanie. Daje to możliwość modyfikacji kierunku sesji lub doboru narzędzi, jakie coach(ka) ma do dyspozycji tak, by na koniec coachee faktycznie osiągn_ł_ zamierzony efekt. Na koniec sesji coachingowej zwykle robi się krótką ewaluację i podsumowanie tego, co się zadziało i co ma się zadziać do kolejnego spotkania, czyli jakie kroki do realizacji wyznacza sobie coachee.
Podsumowanie
Choć w zasadzie wszystkie techniki i ćwiczenia coachingowe bazują na zadawaniu pytań, zwłaszcza otwartych, to skrzynka narzędziowa coachingu jest niezwykle pojemna. Dzięki temu coach(ka) ma możliwość dopasowania technik do stylu pracy, potrzeb, możliwości i gotowości konkretne_ coachee. To ważny element, który obok zaangażowania coachee w pracę na rzecz swojego celu, ma niebagatelny wpływ na postępy coachee.
Może Cię zainteresować...
Ta strona szamie ciastki, bo nikt tak człowieka nie rozumie, jak ciastki. Sałata nie rozumie, jarmuż nie rozumie, a ciastki zawsze! To było po ludzku, a oto wersja profeszynal: korzystam z Google Analytics oraz Facebook Pixel w celach analitycznych i marketingowych. Zbierane dane trafiają również do dostawców tych narzędzi. Możesz blokować cookies w ustawieniach przeglądarki lub poprzez dodatkowe wtyczki. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.