Bez zadyszki - podcast o dobrej motywacji

 

To audycja, w której poruszam tematy związane z motywacją, nawykami oraz produktywnością. Znajdziesz w niej ciekawostki psychologiczne i zjawiska socjologiczne, gotowe wskazówki i pytania coachingowe. I mnie, całą na biało, w feminatywach, mówiącą z otwartością o tym, co dla mnie ważne.

#10. Jak powstaje i przebiega panika moralna

Czym dokładnie jest, jak się tworzy i jak przebiega panika moralna? Kto zyskuje na kreowaniu paniki moralnej? Po czym poznać, że mamy do czynienia z paniką moralną, a nie z prawdziwym problemem społecznym?

#9. Zmęcznie współczuciem. Cena, jaką płacimy za empatię

Zmęczenie współczuciem to cena, jaką płacimy za naszą wrażliwość i empatię. Koszt psychiczny, który ponosimy, współczując innym, może być wyniszczający. Kto jest najbardziej narażony na zmęczenie współczuciem? Jakie czynniki wpływają na zmęczenie współczuciem? Jak zapobiegać i jak sobie radzić ze zmęczeniem współczuciem?

#8. Jak działamy, gdy odbiera nam się autonomię?

Jak reagujemy, gdy odbieram nam się autonomię? Co się wtedy dzieje z naszą motywacją? Kiedy jesteśmy w stanie zaakceptować ograniczanie naszych swobód? Czy da się wprowadzić trwałe zmiany, gdy czujemy, że działamy pod presją?

#7. Jak utrudniamy sobie życie?

Zjawisko samoutrudniania wpływa na nasze działania lub ich brak. Stanowi doskonałe wyjaśnienie dla braku prób, a także dla porażek i niepowodzeń – tych prawdziwych, jak i zmyślonych. Sprawdź, które strategie samoutrudniania stosujesz na co dzień.

#6. Efekt widza. Jak (nie) działamy w stadzie

Efekt widza, czyli rozproszenie odpowiedzialności, to nasza społeczna bierność, gdy jesteśmy w stadzie. Jaka jest geneza tego zjawiska? Jak wpływa ono na naszą motywację do działania? I jak sobie z efektem widza radzić?

#5. Próżniactwo społeczne a produktywność

Na czym polega zjawisko próżniactwa społecznego? Jak wpływa na naszą produktywność w zespole? W jaki sposób możemy się ustrzec przed jego negatywnymi skutkami?

#4. Jakie są źródła motywacji?

Dziś porozmawiamy o typologii motywacji, w której uwzględnia się jej źródła. Które źródło motywacji jest najmniej doceniane, a niezwykle istotne? Dlaczego holistyczne ujęcie motywacji jest tak ważne dla procesu zmian?

#3. Motywacja strategiczna oraz instant

Dziś zajmiemy się jedną z moich ulubionych typologii motywacji, czyli podziałem na motywację strategiczną oraz instant. Która z nich jest ważniejsza? Jakie pełnią funkcje? Czy możemy opierać nasze działania tylko na jednej z nich

#2. Co to jest motywacja?

Czy motywacja to proste “chce mi się”? Czym jest gotowość do działania? Dlaczego afirmacje i wizualizacje mogą przynieść naszej motywacji więcej szkody niż pożytku?

#1. Hustle, czyli orka na ugorze

Czy harówka jest dobra dla naszej motywacji i produktywności? Co łączy hustle ze zjawiskiem goalodicy? Czy da się inaczej osiągać sukcesy niż przez nieustanną, wyczerpującą pracę?