Co to jest coaching i kiedy warto z niego skorzystać?

Co to jest coaching i kiedy warto z niego skorzystać?

Coaching wciąż w pewnych kręgach nie ma dobrej prasy na polskim rynku. Jako że geneza tego terminu wywodzi się z języka angielskiego i dosłownie oznacza trenowanie, wielu osobom rola coacha lub coachki kojarzy się z treningiem personalnym. Czym tak naprawdę jest coaching? Nad czym warto pracować w toku coachingu? Czego coaching Ci nie zapewni? Zapraszam do lektury.

Co to jest coaching?

 

Coaching stanowi formę interaktywnego indywidualnego lub grupowego procesu rozwojowego. Głównym celem tego procesu jest wzmocnienie coachee, czyli klienta lub klientki, oraz wspieranie go/jej w tym, by coachee samodzielnie wprowadził_ zamierzoną zmianę lub osiągnęła wyznaczony cel - w oparciu o własne odkrycia, zasoby i refleksje.

 

Kiedy warto zdecydować się na coaching? Nad czym można pracować na coachingu?

 

Z coachingu warto skorzystać, gdy samodzielnie lub z pomocą innych, bliskich/zaufanych osób, nie jesteś w stanie znaleźć satysfakcjonujących rozwiązań lub osiągnąć wyznaczonych celów. Jeśli chcesz wprowadzić w swoim życiu zmiany, ale brakuje Ci pomysłów lub sposobów, jak to zrobić, także tu coaching będzie dobrym wsparciem.

 

Coaching to wsparcie w:

 

 • odblokowaniu Twojego potencjału – nigdy tak naprawdę nie startujesz z poziomu zero, ale czasem możesz być, jak przysłowiowy koń z klapkami na oczach i nie dostrzegać zasobów, którymi już dysponujesz
 • uczeniu się siebie w procesie zmiany – by dopasować narzędzia do siebie, zamiast naginać siebie do narzędzi
 • realizacji celów zgodnych z Twoimi wartościami – w Twoim tempie i na Twoich zasadach

 

Na coaching warto się zdecydować, gdy:

 

 • czujesz, że jesteś w momencie zwrotnym w swoim życiu,
 • chcesz zrealizować cele, ale brakuje Ci już pomysłów jak to zrobić,
 • masz poczucie, że sam(a) siebie sabotujesz na drodze do celu,
 • nie widzisz potencjalnych rozwiązań dla swoich problemów,
 • potrzebujesz spojrzeć na swoją sytuację z innej, szerszej perspektywy,
 • czujesz, że coś Ci umyka przy realizacji celów, ale nie wiesz co,
 • masz skłonność do nadmiernej analizy,
 • masz trudność z podjęciem decyzji i przejściem do działania.

 

Coach(ka) może z Tobą pracować nad:

 

 • odkrywaniem wartości, misji i wizji,
 • realizacją celów w zgodzie ze sobą,
 • modyfikacją ograniczających przekonań,
 • generowaniem pomysłów, analizowaniem ich i podejmowaniem decyzji,
 • tworzeniem elastycznych planów działania.

 

Zdarza się, że w czasie procesu coachingowego dochodzimy do głębszych tematów, które wymagają pracy z inną fachurą. W mojej praktyce zawodowej stosuję zasadę, że terapia czy konsultacje kryzysowe, zawsze mają pierwszeństwo przed coachingiem. Dopiero, gdy konsultant kryzysowy (tu również mogę Cię wesprzeć - w 2022 r. zdałam egzamin i uzyskałam certyfikat konsultantki kryzysowej), psycholog lub terapeuta uzna, że proces coachingowy może być kontynuowany, idziemy dalej z naszą wspólną pracą.

 

 

Czego coaching Ci nie zapewni?

 

Z racji tego, że profesja coacha/coachki wciąż nie jest w Polsce prawnie uregulowana, mamy na rynku sporo samozwańczych coachów. To osoby, które nie przeszły gruntownego przeszkolenia, niewiele wiedzą o tym, jak faktycznie wygląda coaching, i pod przykrywką coachingu sprzedają tak naprawdę doradztwo, mentoring albo mowy motywacyjne.

 

Kiedy ja uczyłam się fachu w Szkole Coachów Grupy SET, bardzo spodobał mi się termin „koszerny coaching”, którym podzielił się z nami na jednym ze zjazdów Marcin Szpak. Koszerny coaching to po prostu czysty coaching – bez doradztwa, bez mentoringu, bez dawania gotowych rozwiązań. I właśnie w takim duchu pracuję z moimi coachee.

 

Wyjątkiem są sytuacje, w których coachee jasno mówi, że teraz przydałoby się jej inne wsparcie, np. wynikające z mojego doświadczenia zawodowego. Zawsze jednak najpierw zamykamy część coachingową nim przyjedziemy do mentoringowej, pozostawiając te dwa procesy na oddzielnych torach.

 

A zatem jeśli coach lub coachka pracuje w duchu koszernego coachingu, to:

 

 • nie powie Ci jak żyć – zrobi to mentor lub doradca,
 • nie powie Ci także, że jesteś zwycięzcą i możesz wszystko – zrobi to mówca motywacyjny,
 • nie pomoże Ci z depresją czy zaburzeniami odżywiania – zrobi to osoba, która ma do tego uprawnienia,
 • nie wyleczy Ci polipa siłą woli – zrobi to… pewnie nikt, ale możliwe, że ktoś spróbuje to zrobić i weźmie za to od Ciebie całkiem sporo pieniędzy.

 

 

Podsumowanie

Coaching jest bardzo użyteczną techniką pracy z drugą osobą, która otwiera człowieka na samego siebie. Sprawdza się świetnie, gdy ma się poczucie zablokowania, kręcenia w kółko albo wrażenie, że stoi się u progu czegoś ważnego, co wciąż wymyka się z naszych rąk.

 

Każdy z nas potrzebuje czasem wsparcia drugiej osoby w tym, by przebyć istotną dla siebie drogę, a bywa że łatwiej przejść przez ten proces w towarzystwie kogoś spoza naszej "bańki", komu możemy w pełni zaufać, powierzając swoje marzenia i cele.

Może Cię zainteresować...